Hnutí Letzte Generation se zaměří na bohaté

„Klimatická katastrofa nepřichází jen tak. Způsobují ji především ti nejbohatší. V příštích týdnech se zaměříme na symboly moderního bohatství, národní pozornost zaměříme na bezohledné plýtvání ze strany bohatých a upozorníme na nespravedlnost,“ uvedlo hnutí. To poznamenalo, že německá vláda prozatím bohatým „kryje záda“, ačkoli zámožní lidé mají tisíckrát vyšší emise oproti průměru. „Jako společnost musíme spolupracovat, abychom sociálně spravedlivou cestou ukončili fosilní věk,“ dodalo hnutí.

Terčem se bohatí stali již v minulosti, kdy aktivisté oranžovou barvou poničili fasády luxusních obchodů na berlínském nákupním bulváru Kurfürstendamm.

Protestní hnutí čelí v Německu od politiků značné kritice. Spolkový kancléř Olaf Scholz blokády, při kterých se demonstranti lepí k vozovkám či autům, na konci května ostře kritizoval a označil je za „naprosto šílené“. Nové berlínské vedení, kde je vůdčí stranou konzervativní Křesťanskodemokratická unie (CDU) primátora Kaie Wegnera, chce prověřit, zda Letzte Generation není organizovanou zločineckou skupinou.

Na hnutí byla podána také řada trestních oznámení, což vedlo k policejní razii proti některým členům. Zabaveny tehdy byly i finance z veřejné sbírky. Skupina Letzte Generation mezitím oznámila, že od dárců pro svou činnost nově získala 450.000 eur (10,6 milionu Kč).