Jakou roli hraje prostata v mužském těle

Prostata je orgán, který je jednou z nejdůležitějších částí mužského reprodukčního systému. Je to žláza asi 3 cm x 4 cm, která se nachází v blízkosti močového měchýře a konečníku. Správné fungování je pro zdraví muže zásadní.

Primární úlohou prostaty je produkovat tekutinu, která je součástí ejakulátu. Pro reprodukci jsou klíčové spermie, které jsou součástí sekretu prostaty. Tekutina z prostaty obsahuje enzymy, které umožňují rozpouštění pochvy spermií a usnadňují jejich pohyb v reprodukčním traktu ženy. Důsledkem onemocnění prostaty tedy mohou být poruchy reprodukčního systému a problémy s plodností.

Kromě toho hraje prostata důležitou roli i při samotné ejakulaci. Shromažďuje tekutinu vylučovanou ze semenných váčků a poté ji mísí se spermatem za vzniku ejakulátu. Právě díky prostatě může muž dosáhnout ejakulace  .

Onemocnění prostaty

Prostata je vystavena mnoha nemocem. Častým je chronický zánět prostaty , který může vést k bolestem v perineální oblasti, potížím s močením a dokonce i erektilní dysfunkci. V některých případech může zánět vést k vážnějším komplikacím, jako je absces prostaty nebo selhání ledvin.

Prostata je také orgán vystavený vzhledu neoplastických procesů. Rakovina prostaty je jednou z nejčastějších rakovin, která se vyskytuje u mužů. Bohužel rané stádium onemocnění nevyvolává žádné příznaky a první příznaky se objevují až v pozdější fázi, kdy je onemocnění již pokročilé. Proto je tak důležité pravidelně provádět preventivní prohlídky včetně rektálního vyšetření a PSA faktoru, které umožňují odhalit rakovinu v časném stadiu.

Jak pečovat o prostatu?

Dobrá péče o předstojnou žlázu nespočívá pouze v pravidelných preventivních prohlídkách, ale také a možná především v péči o životosprávu. Zdravé návyky, jako je zdravá strava, pravidelná fyzická aktivita a vyhýbání se stimulantům, jako jsou cigarety a alkohol, mohou pomoci udržet vaši prostatu zdravou.

Pravidelná profylaktická vyšetření prostaty jsou klíčem k udržení mužského zdraví. Tyto testy by měly být prováděny tak často, jako jednou ročně, za přítomnosti rizikových faktorů a frekvence se může zvýšit, pokud se v rodinné anamnéze onemocnění prostaty nebo pokud se u vás objeví nějaké příznaky.

Test PSA je jedním z nejdůležitějších profylaktických testů, který umožňuje odhalit onemocnění prostaty ve velmi časném stadiu .

Prostata hraje klíčovou roli ve zdraví mužů a její správné fungování je nezbytné pro udržení plodnosti a zdraví urogenitálního systému. Abyste zůstali zdraví, je důležité dbát na životosprávu a pravidelně provádět preventivní prohlídky. Pokud zaznamenáte jakékoli příznaky, jako je bolest v perineální oblasti, potíže s močením nebo problémy s erekcí, měli byste se co nejdříve poradit se svým lékařem za účelem stanovení diagnózy a vhodné léčby.