Lidské oko a gama záření

Naše oči nám umožňují vidět krásu světa kolem nás, ale určité vlnové délky jsou pro nás nepostřehnutelné. Ve skutečnosti vidíme úzký rozsah elektromagnetického záření, protože viditelné světlo je jen jeho malou částí. A co kdybychom viděli i takové gama paprsky? Vědci připravili speciální animaci ukazující, jak by u nás vypadal vesmír.

Vesmírné ohňostroje, našim očím neviditelné, zaplňují noční oblohu, ale my je nevidíme. Naše sítnice na takové vlnové délky nereaguje. K tomu potřebujeme speciální zařízení. Těmito detektory je vybaven velkoplošný vesmírný dalekohled Fermi Gamma-ray na oběžné dráze, který pozoruje oblohu v gama paprscích, což je nejúčinnější forma světla.

Ale co když naše oči reagovaly na gama záření? Vědci z NASA vytvořili animaci ukazující aktivitu gama záření na obloze během roku pozorování od února 2022 do února 2023. Ale pulzující kruhy v animaci představují pouze podmnožinu 15 let starého katalogu zdrojů gama záření.

Zdroje gama záření

Nejsme schopni vnímat celý rozsah elektromagnetického záření, ale jsme schopni zkonstruovat přístroje, které nám to umožní. Tímto způsobem vznikl například Fermiho gama kosmický dalekohled fungující pod dohledem NASA. Jedná se o observatoř na nízké oběžné dráze Země, která monitoruje, jak název napovídá, záření gama. Tento dalekohled neustále snímá oblohu „očima“, zjišťuje zdroje tohoto záření a získaná data slouží k vývoji užitečné mapy pro astronomy.

Díky datům shromážděným observatoří bylo možné vytvořit velmi účinnou animaci, která částečně ukazuje, jak bychom vnímali svět, kdybychom byli schopni vidět gama záření. Tato animace obsahuje data až z 1 525 různých zdrojů gama záření. Jsou na něm vyobrazeny jako pulzující fialové kruhy, které se liší velikostí.

Jak můžete očekávat, čím větší je velikost kruhu, tím silnější je zdroj. Zároveň je v animaci vidět žlutý kruh, který zase představuje polohu Slunce v danou chvíli. Ale to není všechno označení. V animaci si nelze nevšimnout charakteristického oranžového „pásu“. Představuje Mléčnou dráhu, přičemž některá místa jsou ze zřejmých důvodů označena jasněji.

Blazary

Mezi všechny zdroje gama záření zahrnuté v animaci patří tzv blazary. Tvoří 90 %. položky v katalogu. Blazary jsou jasné, aktivní galaxie, jejichž spektrum záření pochází z výtrysků (plazmových výtrysků) namířených pod mírným úhlem směrem k pozorovateli. Jsou jedním z nejsilnějších zdrojů gama záření. Obrovské černé díry ve středu těchto galaxií pohánějí výtrysky. Blazary jsou jako obrovské kosmické majáky viditelné ze vzdálených koutů vesmíru. První blazary byly objeveny v 60. letech 20. století, dnes je známo několik tisíc těchto předmětů. Některé jsou vzdálené 10 miliard světelných let. 

Dalšími zdroji záření zařazenými do katalogu jsou například pulsary. Jsou to neutronové hvězdy, pozůstatky po explozích supernov. Na základě shromážděných dat vědci doufají, že lépe porozumí jevům, které s těmito zdroji souvisejí různými způsoby.