Vodafone spustil novou síť internetu věcí, umožní posílat fotky

Nová síť využívá současné mobilní vysílače Vodafonu v pásmech 900 a 1800 MHz. Signál Cat-M proniká přes zdi a další překážky lépe než jiné mobilní technologie, má nízkou spotřebu energie i dobrou datovou kapacitu. V kontextu internetu věcí jde o nejvhodnější náhradu stárnoucí technologie GSM. V Česku Cat-M žádný další operátor zatím nenabízí.

Zařízení mohou být k internetu připojená podobně jako mobilní telefony, ovšem právě pro internet věcí se postupně vyvinuly i speciální mobilní sítě s řadou výhod. Dosavadní IoT sítě na technologii NB-IoT sloužily k přenosům velmi malého množství dat, například stavu měřicích zařízení. Vodafone bude obě sítě provozovat vedle sebe do té doby, než vypne starší mobilní síť GSM, kterou využívá NB-IoT.

Zařízení v nové síti jsou plně mobilní, tedy dokážou i v pohybu rychle navázat spojení, což je důležité pro mobilní aplikace, které vyžadují okamžitou odezvu. Technologie Cat-M později v budoucnu umožní pro internet věcí také SMS a hlasové služby, jako je třeba volání z výtahu v případě poruchy. Využitelné jsou například pro sledování vozidel, ve zdravotnictví, pro fotopasti nebo pro bezpečnostní systémy. SIM karty potřebné pro přístup do sítě Cat-M jsou dostupné výhradně pro firemní zákazníky.

Pilotním zákazníkem služby je česká firma Dronetag, která vyrábí identifikační zařízení pro drony. Cat-M umožní tzv. dálkovou identifikaci dronů pro řízení letového provozu, která bude v EU od příštího roku povinná.